PIRLANTA

PIRLANTA NASIL FİYATLANDIRILIR?

4C' nin fiyatı nasıl etkilediği konusu birçok insanın kafasını karıştırır ve pırlantayı fiyatlandırmak üst düzey uzmanlık gerektirir. Tatile çıkacağınız zaman, tur şirketindeki danışmanınız sadece gideceğiniz yerle ilgilenmez, doğru fiyatı bulabilmek için tercih edeceğiniz uçuş sınıfını, kalmak istediğiniz tesisi, beklediğiniz otel hizmetlerini, eğlence stilinizi bilmek zorundadır. İşte pırlanta da sadece taşın büyüklüğü değil, Kesim(Cut), Berraklık(Clarity), Ağırlık(Carat) ve Renk(color) pırlanta fiyatını etkiler.

Kendi mükemmel pırlantanızı seçerken öncelikle taşın bu karakteristik özelliklerinden renk ve şeklini belirleyin. Bu size seçim aralığını daraltma imkânı verecek ve aynı zamanda benzer taşların fiyatlarını karşılaştırmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Taşa değer vermek bakımından hiçbir C bir diğerinden daha değerli değildir ve hasar görmedikçe taşın değeri asla azalmaz. Sizin için önemli olan 4C kriterlerinin varlığını saptadıktan sonra kuyumcunuzdan size önerilen değişik fiyat alternatiflerini göstermesini isteyebilirsiniz.

Unutmayın ki pırlanta fiyatı 4C' nin taş üzerindeki etkilerine bağlıdır. Bu özellikler ne kadar az bulunabilir özelliklerse, taşın fiyatı da o oranda yüksek olur ancak fiyat her şey demek değildir. Ayırdığınız bütçenin çok altında bir taşa kesiminden dolayı veya ürünü denedikten sonra yarattığı etkiden dolayı âşık olabilirsiniz ya da tam tersi gerçekleşir ve rüyalarınızın pırlantasına sahip olabilmek için tatil planlarınızı tekrar gözden geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kalbinizin sesini dinlemeniz ve tatilin birkaç günde biteceğini ancak pırlantanın hayatınız boyunca sizinle olacağını unutmamanızdır.

 

PIRLANTANIN BAKIMI VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Pırlantalarınızın ışıldamaya devam etmesi için düzenli olarak temizlemek önemlidir. İşte size birkaç öneri:

1. Profesyonel Pırlanta Temizliği;

En iyi çözüm budur. Ayrıca mücevheriniz üzerindeki dişlerin eğilmediğinden veya gevşemediğinden emin olmak için ara ara kontrol ettirmeniz gerekir.

2.Yumuşak Sıvı Deterjanla Pırlanta Temizliği;

Mücevherinizi küçük bir kap dolusu herhangi yumuşak bir sıvı deterjanla köpürtülmüş ılık suyun içine daldırın. Yumuşak bir diş fırçası ile köpüğün içinde nazikçe fırçalayın. Sonra musluğun altında ılık suyla tek tek durulayın. Tiftiksiz, yumuşak bir bezle suyunu alın. Bunları yaparken lavabonuzun deliğini tıkaçla kapamayı ihmal etmeyin.

3.Ev Tipi Amonyakla Pırlanta Temizliği;

Mücevherinizi 30 dakika soğuk su ve ev tipi amonyakla yarı yarıya dolu küçük bir kabın içine bırakın. Çıkardıktan sonra montürün çevresini küçük yumuşak bir fırçayla hafif vuruşlarla nazikçe temizleyin. Mücevherinizi aynı solüsyona bir kez daha daldırın, durulayın ve kâğıt mendille ıslaklığını alın.

 

PIRLANTA SERTİFİKASI NEDİR?

Pırlanta sertifikaları, bağımsız bir taşbilim enstitüsü tarafından deneyimli taşbilimcilerin (gemologların) çeşitli teknik aletler yardımı ile pırlantaları incelemeleri sonucu, pırlanta ile ilgili oluşturdukları rapora verilen addır. Kısaca laboratuvarların verdiği pırlanta derecelendirme raporudur.

Pırlanta sertifikalarını daha basit anlatmak istersek pırlantanın nüfus cüzdanı özelliğini taşır. Nasıl ki nüfus cüzdanımızda adımız soyadımız ve diğer bilgilerimiz var ise, sertifikada da aldığımız pırlantanın tüm özellikleri vardır. Pırlantanın özellikleri ise mikroskop vb. teknik ekipman yardımıyla dikkatle incelenerek renk, berraklık, cila, simetri, ağırlık ve florasans başlıkları altında belirlenir. Yuvarlak kesimli pırlantaların sertifikalarında ayrıca kesim kalitesine dair de bir bilgi bulunur. Ama şunu özellikle belirtmeliyiz ki, laboratuvardan alınan sertifika yani derecelendirme raporu taşınıza bir değer biçmez, sadece onun teknik tanımını yapar.

 

HEDİYE PIRLANTA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Alınabilecek en riskli hediyeler listesinin başında takılar yer alır. Alışverişlerinde uzman görüşüne başvurmalısınız, aradığınız bir adres varsa doğru yerdesiniz; SÜMERLER KUYUMCULUK.

1. Yüzüğü alacağınız kişiye kulak verin: Kadınlar beğendikleri eşyalardan bahsetmeyi sever. Yüzüğü alacağınız kişi mağazalarda görüp beğendiği şeyleri sayıp dökerken bir değişiklik yapın ve dinleyin.

2. Yüzüğü alacağınız kişiye bakın: Kullandığı takılara bakarak zevkini anlayabilirsiniz. Küpe takmıyorsa, küpe hediye etmenin anlamı olmaz. Sık kullandığı takılan da tespit edin. Sade giyindiği günlerde bile bilezikten vazgeçemiyorsa, bilezik armağan etmek iyi bir fikir.

3. Tavsiye isteyin: Nasıl bir takı alacağınıza dair bir fikriniz yoksa tavsiye alın. Yüzüğü alacağınız kişinin arkadaşlarına sorarsanız sürpriz niteliği kaybolur, hemen yetiştirirler.

 

 


 


ELMAS


ALYANSLAR


PIRLANTA
HABERLER & DUYURULAR
KURUMSAL KOLEKSİYONLAR E-BÜLTEN SOSYAL MEDYA_ _ _ _ _ _ _ Bizi Takip Edin